“අපට තව ඉන්දියානු සිසුන් විසිදහසක් පමණ අවශ්‍යයයි”

-ප්‍රංශ විදේශ ඇමතිනිය

2025 වන විට ඉන්දීය සිසුන් සංඛ්‍යාව 20,000 දක්වා ඉහළ නැංවීමට ප්‍රංශයට අවශ්‍ය බව ප්‍රංශ විදේශ අමාත්‍ය කැතරින් කොලොනා බදාදා ප්‍රකාශ කළාය.

“2025 වන විට ඉන්දියානු සිසුන් සංඛ්‍යාව 20,000 දක්වා ඉහළ නැංවීමට අපට අවශ්‍යයි. එය අභිලාෂකාමී ඉලක්කයක් බව මම දනිමි, නමුත් ඉන්දියාව සහ ප්‍රංශය අතර සීමාව අහස බවද මම ඔබට කියමි,” ඇය ඉන්දියාවේ ශ්‍රී ආර්යාවේ සිසුන් සමඟ පැවති සංවාදයකදී පැවසුවාය. කොලොනා මේ දිනවල ඉන්දියාවේ තෙදින සංචාරයක නිරතව සිටී.

අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයේ ස්ත්‍රී පුරුෂ සමබරතාවය අවශ්‍ය බව ප්‍රංශ ඇමතිනිය අවධාරනය කරමින් “ලිංගික සමතුලිතතාවය සම්බන්ධයෙන් බොහෝ දේ වෙනස් වී ඇත, නමුත් අපි තවමත් එහි නොමැත,” ඇය පැවසුවාය.

ප්‍රංශ රජයේ සහනාධාර වෙනත් බොහෝ රටවලට වඩා ඉන්දියානු සිසුන්ට අධ්‍යයන දැරිය හැකි මිලකට ලබා දෙන බව තවදුරටත් ඇය පැවසීය.

ප්‍රංශය තුන්වන වඩාත් ජනප්‍රිය ගෝලීය අධ්‍යයන ගමනාන්තය වන අතර සෑම වසරකම විදේශීය සිසුන් ලක්ෂ හතරක් ලියාපදිංචි වේ.

ප්‍රංශය ඉන්දියානු සිසුන් සඳහා අධ්‍යාපන ගමනාන්තයක් ලෙස වේගයෙන් මතුවෙමින් තිබේ. මේ වන විට විවිධ ප්‍රංශ ආයතනවල උසස් අධ්‍යාපනය හදාරන සිසුන් 8,000 කට අධික සංඛ්‍යාවක් සිටින බව නවදිල්ලියේ ප්‍රංශ තානාපති කාර්යාලය පවසයි. එක්සත් රාජධානිය 10,000 ක්හෝ එක්සත් ජනපදය වෙත යන ලක්ෂ 1.5 කට වැඩි ඉන්දියානු සිසුන් සංඛ්‍යාව හා සැසඳීමේ දී මෙම සංඛ්‍යාව කුඩා ය. කෙසේ වෙතත්, ඒවා වැදගත් වන්නේ ප්‍රංශය දැන් අධ්‍යාපන ගමනාන්තයක් ලෙස නැගී එන බැවිනි. එසේම, එක්සත් ජනපදයට සහ එක්සත් රාජධානියට සිසුන් ගලා ඒම පසුගිය වසර තුළ ඇත්ත වශයෙන්ම පහත වැටී ඇත.

උපාලි ජයසිංහ

සබැඳි

Leave a Reply

Your email address will not be published.