ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා ක්‍රියාවලියට මහජනතාව දැනුවත් කිරීමේ සහ සහභාගීත්වයේ වැදගත්කම

Reform Watch යනු ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා ප්‍රතිසංස්කරණ හරහා ආන්තික ප්‍රජාවන් මුහුණ දෙන ගැටළු විසඳීම අරමුණු කරගත් වීඩියෝ සඟරා වැඩසටහනකි. ක්‍රියාකාරික හර්මන් කුමාර නව ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් කෙටුම්පත් කිරීමේ ක්‍රියාවලියේ මහජන සහභාගීත්වය කොටසක් විය යුතු ආකාරය ප්‍රතිසංස්කරණ වොච් කණ්ඩායමට පැහැදිලි කළේය.

අසාධාරණ රජවරුන්ගේ නවකතාවල සහ කතාවල දැකිය හැකි දේට සමාන කුඩා පාලක පන්තියක් සහ බොහෝ පීඩිත පුරවැසියන් සිටින රටක් සලකා බලන්න. සුළු පිරිසක් විසින් දරන බලය බහුතරයට ආපසු ගැනීමට බාධාවක් වන්නේ කුමක්ද? පිළිතුර පීඩනය වන අතර පීඩාවට පත් විය හැකි එක් ක්‍රමයක් නම් ඔබේ ව්‍යවස්ථාපිත අයිතිවාසිකම් ගැන නොදැන සිටීමයි.

අද ශ්‍රී ලංකාව නිශ්චිතවම ලෝකයට පෙන්වා දී ඇත්තේ මහජන බලය යනු තේරී පත් වූ නිලධාරීන් ක්‍රියාත්මක කරන බවත්, ශ්‍රී ලාංකිකයන් මෑතක දී සාමකාමී මාර්ගවලින් කළාක් මෙන් ජනතාවට සෑම විටම එම බලය ආපසු ලබා ගත හැකි බවත් ය. ඒත් මේකට එන්නම වුනාද? මීට පෙර දේවල් වැඩිදියුණු විය නොහැකිද? ශක්තිමත් ආණ්ඩුක්‍රම ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාවලියකට උපකාර කළ හැකිද?

විශේෂඥ හර්මන් කුමාර පැහැදිලි කරන්නේ සරලව කිවහොත් කොන්ත්‍රාත්තුවක් යනු ජනතාව සහ රජය අතර ඔවුන් පාලනය වන ආකාරය පිළිබඳ ගිවිසුමක් බවයි. “ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් මෙම ගිවිසුමේ වැදගත්ම අංගයයි,” ඔහු පවසන්නේ ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් නීති රෙගුලාසි වැනි පාලනයේ අනෙකුත් අංග හඳුන්වා දිය හැකි රාමුවක් ලෙසද හැඳින්විය හැකි බවයි. “මෙම මූලික කරුණු පිළිබඳව ජනතාව දැනුවත් නැති අතර ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව ලියා ඇත්තේ නීතිඥවරුන් විසින් බවත් ඔවුන්ගේ අදහස් අවශ්‍ය නොවන බවත් ඔවුන් කීමට පටන් ගන්නා විට මෙය භයානක ය,” ඔහු ප්‍රකාශ කරන්නේ මහජන සහභාගීත්වයේ වැදගත්කම පිළිබඳව දැනුවත් විය යුතු බවයි. අනාගතයේදී බලය සූරාකෑම වැළැක්වීම සඳහා ජනතාවට පැහැදිලි කළ යුතුය.

පරමාදර්ශී ව්‍යවස්ථාව

පරමාදර්ශී ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව පෙනෙන්නේ කෙසේද? “ගොවියෙකු ගැන සිතන්න. පරමාදර්ශී ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව මඟින් මේ ගොවියාට ජලය, පොහොර, බීජ වැනි අවශ්‍ය සියල්ල ලබා ගැනීමට හොඳ රාමුවක් සපයනු ඇත, ගොවීන්ට පමණක් නොව සියලුම ශ්‍රී ලාංකිකයින්ට – පරමාදර්ශී ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාව ඔවුන්ගේ සියලු මූලික අයිතිවාසිකම් ඇති රාමුවක් සකස් කරයි. හඳුනාගෙන ඇත,” යනුවෙන් හර්මන් පවසන්නේ බොහෝ ප්‍රවීණයන් පවසන පරිදි ජීවත්වීමේ අයිතිය සහ ආරක්ෂිත පරිසරයකට ඇති අයිතිය වැනි විවිධ මූලික අයිතිවාසිකම් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවට ඇතුළත් කළ යුතු බවයි. හර්මන් අවධාරණය කරන්නේ අපට ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් නොමැති නම් සියලුම ජාතීන්, ආගම් සහ අනෙකුත් කණ්ඩායම් ඇතුළුව සියලුම පුරවැසියන්ගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අභිලාෂයන් සැලකිල්ලට ගනී, තමන් අයත් නොවන බව හැඟෙන පුද්ගලයින් සිටින අතර මෙය වෙනත් ප්‍රශ්න ඇති කරයි. “එක පිරිසක් පමණක් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් නිර්මාණය කර ඇති බව ඔවුන් දුටුවහොත් එය ඔවුන්ගේ ව්‍යවස්ථාව නොවන බව ඔවුන් පැවසීමට පටන් ගන්නේ නම්, මෙය ඉතා භයානක ය,” ඔහු පැහැදිලි කරන්නේ එය අසමගිය ඇති කරන බවයි.

ඔබේ හඬ වෙනස් කළ හැක්කේ කෙසේද?

ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක ඕනෑම යහපත් කෙටුම්පත් ක්‍රියාවලියකදී වාචික සහ ලිඛිත ඉදිරිපත් කිරීම් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා කමිටුව විසින් පිළිගනු ලැබේ. ප්‍රශ්නගත රටේ සෑම ප්‍රදේශයකටම ගොස් හැකිතාක් විවිධ පුද්ගලයින් සමඟ කතා කිරීමට සාධාරණ උත්සාහයක් දරන්නේ, ඔවුන්ගේ සියලු උත්සුකයන් වාර්තා කර, තේරුම් ගෙන, විශ්ලේෂණය කර අවසානයේ සාමාන්‍ය ලෙස ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවකට කේතනය කරනු ඇතැයි යන අපේක්ෂාවෙනි. . “සියලු ජාතීන්ට සහ ආගම්වලට අයත් අයිතීන් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා ප්‍රතිසංස්කරණ ක්‍රියාවලියට ඇතුළත් කළ යුතු අතර මෙය සෑම කෙනෙකුටම තම ව්‍යවස්ථාව බව හැඟී යා යුතුය” යනුවෙන් හර්මන් අවධාරණය කරන අතර මේ සඳහා විවිධ අභිලාෂයන් සහ අවශ්‍යතා ඇති ආන්තික ප්‍රජාවන්ගේ සහ විවිධ කණ්ඩායම්වල සහභාගීත්වය ලබා ගත යුතුය. ඔවුන් සලකා බැලීමට හැකි වන පරිදි ඔවුන්ගේ අවශ්‍යතා කොටස් කර ඉදිරිපත් කරන්න. ජනතාව කරුණු ඉදිරිපත් කර තම ප්‍රශ්න මතු නොකරන්නේ නම්, නව කෙටුම්පත් ක්‍රියාවලියේදී ඔවුන්ගේ අයිතිවාසිකම් සලකා බලනු නොලැබේ.

දැනුවත් කිරීම

මේ ප්‍රශ්නය ගැන දැනුවත් කිරීම බොහෝ දේශපාලනඥයන්ගේ අවශ්‍යතාවක් නොවේ. අරගලය දක්වාම මිනිසුන් තම බලය ගැන දැන සිටියේ නැත. මීළඟ අර්බුදය එනතුරු බලා සිට මාස ගණන් උද්ඝෝෂණවල නියැලීම ඊළඟ වතාවේ මිනිසුන් තම අයිතිවාසිකම් පිළිබඳව ජනතාව දැනුවත් කිරීමට ශ්‍රී ලාංකීය ඉතිහාසයේ මෙම තීරණාත්මක සන්ධිස්ථානය භාවිතා කරන්නේ නම් සියල්ල වළක්වා ගත හැකිය. මෙය කළ හැකි එක් ක්‍රමයක් වන්නේ මාධ්‍ය හරහා ය. “යහපත් ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් තිබීමේ වැදගත්කම සහ එය සාරවත් කිරීමට ජනතා හඬට කළ හැකි කාර්යභාරය මාධ්‍යයට පැහැදිලි කළ හැකිය – මේ සියල්ල ජනතාවට පැහැදිලි කළ හැක්කේ මෙම ක්‍රියාවලියේ වටිනාකම ඔවුන්ට අවබෝධ වන පරිදි සහ කිසිවෙකු කලබල වීමට ඉඩ නොතබමිනි. මෙම ක්‍රියාවලිය සහ ජනතාවගේ අයිතිවාසිකම් නිසි ලෙස පිළිබිඹු නොකරන ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවක් නිර්මාණය කරයි, ”හර්මන් පැහැදිලි කරයි.

lankaweb.lk

හර්මන් කුමාර

සබැඳි

Leave a Reply

Your email address will not be published.