පරිසරය ආරක්ෂා කිරීම යහපත් ආර්ථික සංවර්ධනයේ කොටසකි

Reform Watch යනු ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා ප්‍රතිසංස්කරණ හරහා ආන්තික ප්‍රජාවන් මුහුණ දෙන ගැටළු විසඳීම අරමුණු කරගත් වීඩියෝ සඟරා වැඩසටහනකි. නව ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවකට පාරිසරික අයිතීන් ඇතුළත් කළ හැකි ආකාරය ක්‍රියාකාරික සජීව චාමිකර Reform Watch කණ්ඩායමට පැහැදිලි කළේය.

2022 සිට දේශීය මාධ්‍ය වාර්තා පෙන්වා දෙන්නේ ශ්‍රී ලංකාව අලි-මිනිස් ගැටුම හේතුවෙන් වැඩිම අලි මරණ සංඛ්‍යාවක් සහ දෙවන වැඩිම මිනිස් මරණ සංඛ්‍යාව ඇති බවයි. කෙසේ වෙතත් මේ ප්‍රශ්නයට විසඳුමක් ලැබී නැති බවත් පළාත් පාලන ආයතනවල නිලධාරීන්ට එය විශාල ප්‍රමුඛතාවයක් වන බවක් ද පෙනෙන්නට නැත.

පවතින ආර්ථික අර්බුදය නිසා මේ ප්‍රශ්නය ගැන සොයා බැලීමට ප්‍රමාණවත් කාලයක් නොමැති බවට වත්මන් නිදහසට කරුණු දැක්වීම පහසුවෙන් තේරුම් ගත හැකි වුවද, එය වත්මන් ආර්ථික ප්‍රශ්නයේම කොටසක් වන බැවින් මෙය වරදක් බව විශේෂඥ සජීව චාමිකරගේ අදහසයි. “ශ්‍රී ලංකාවේ පාරිසරික හා ආර්ථික කඩාවැටීම ආරම්භ වූයේ එකම කාලයකදී” යැයි ඔහු පවසන අතර, ආර්ථික සංවර්ධනය සහ වනජීවී ආරක්ෂාව අත්වැල් බැඳගෙන යන බව ඔහු පවසයි.

“ආර්ථික සංවර්ධනය නිශ්චිත අවශ්‍යතාවයක් ආමන්ත්‍රණය කරන්නේ කෙසේද යන්න පිළිබඳ මාර්ග සිතියමක් විය යුතුය. එම මාර්ග සිතියම මිනිසාගේ අවශ්‍යතා සලකා බලන අතරම පරිසරයද ආරක්‍ෂා කළ යුතු බව ඔහු පවසයි. වාරිමාර්ග වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා ඉදිකරන ලද වැවක් පවා සංවර්ධන ව්‍යාපෘතියක් වන්නේ එය ජනතාවගේ අවශ්‍යතා සපුරාලීම සඳහා සම්පත් නිර්මාණය කරන නිසා බව ඔහු පවසයි. පරිසර හිතකාමී ව්‍යාපෘතියකි.

ශ්‍රී ලංකාවේ අලි මිනිස් ගැටුම ගැන බොහෝ ශ්‍රී ලාංකිකයන් දනිති. කෙසේ වෙතත්, බොහෝ දෙනෙකුට ගැටලුවේ මූල හේතුව පෙන්වා දීමට නොහැකි වනු ඇත, බොහෝ දෙනාගේ මතය වී ඇත්තේ ගොවීන් හෝ ගම්වැසියන් ආරක්ෂා කරන විසඳුම් හෝ නව, මාරාන්තික නොවන වැටවල් විසඳුම බවයි. සජීව මේ විසඳුම් සංවාදයට ගෙන එන්නේ ද නැත.

අලි මිනිස් ගැටුම ඇති කරන ලොකුම ප්‍රශ්නය වන්නේ අලි ඇතුන්ගේ වාසභූමිය එනම් වනාන්තර කිසිදු සැලසුමක් නොමැතිව විනාශ කිරීම සහ එවැනි විනාශයන් සිදු කරන පාරිසරික බලපෑම ගැන නොසිතීම බව සජීවගේ හැඟීමයි. අතීතයේ අලි ඇතුන්ට සැරිසැරීමට විශාල ඉඩම් තිබූ අතර ගම්වාසීන්ට එතරම් කරදරයක් නොවූ බව සජීව පැහැදිලි කරයි. කෙසේ වෙතත්, නවීන සංවර්ධන ව්‍යාපෘති මගින් වනාන්තර විනාශ කර ඇති අතර, ගම් සහ වෙනත් සංවර්ධන ව්‍යාපෘති අතර හුදකලා වනාන්තර සාක්කු ඉතිරි කර ඇත. අලි ඇතුන් ආහාර ආදිය සොයා ගම්වලට ඇවිදීමට පටන් ගන්නා අතර එමඟින් ගැටුමක් නිර්මාණය වේ.

පළාත් පාලන ආයතනවල ක්‍රියාකාරකම්වල සුසංයෝගයක් නොමැතිකමද මෙම ගැටලුවට බෙහෙවින් ඉවහල් වන බව සජීවට හැඟෙන තවත් කරුණකි. විවිධ බලධාරීන්ට ඉඩම් වෙන් කිරීම සහ එක ම එකමුතු පාරිසරික සැලැස්මක් නොමැති වීම ශ්‍රී ලංකාවේ වනජීවී සංරක්ෂණයට බලපාන බව ඔහුට හැඟේ.

පරිසර හිතකාමී සංවර්ධනය

ව්‍යවස්ථාපිත විසඳුමක් විශාල වශයෙන් උපකාරී වනු ඇතැයි සජීව පවසයි. “ජීවත්වීමට ඇති අයිතිය ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථාවෙන් තහවුරු කර ඇති අතර නිසි පරිසරයක් සඳහා ඇති අයිතිය ද ඇතුළත් කර ඇත්නම්, ශ්‍රී ලංකාවේ ජෛව විවිධත්වය සහ පරිසරය ආරක්ෂා කිරීම සඳහා ශ්‍රී ලාංකිකයින්ට ව්‍යවස්ථාපිත අයිතියක් ඇති බව අපට පැවසිය හැකිය.” මේ සමඟම, මෙම ගැටළු වල හිඩැස්වලින් නොවැටීම හෝ අවසානයේ එක් දෙපාර්තමේන්තුවකින් තවත් දෙපාර්තමේන්තුවකට මාරු නොවීම සහතික කිරීම සඳහා ශක්තිමත් පාරිසරික ප්‍රතිපත්තියක් වටා විවිධ රජයේ දෙපාර්තමේන්තු තුළ ඒකාබද්ධව කටයුතු කිරීම වැදගත් බව ඔහුට හැඟේ. “සංවර්ධන ව්‍යාපෘති පරිසර හිතකාමී විය යුතු බව පිළිගැනීමට ශ්‍රී ලංකාව තවමත් සූදානම් නැත,” ඔහු පවසන්නේ මෙම ප්‍රශ්නයෙන් පීඩාවට පත් සියලුම මිනිසුන්ගේ සහ සතුන්ගේ පවා අයිතිවාසිකම් තහවුරු කිරීම සඳහා මෙය වහාම වෙනස් කළ යුතු බවයි.

“ජනතාවගේ අවශ්‍යතා මත අපට යථාර්ථවාදී සැලසුම් තිබේ නම්, එය අපට උපකාරී වනු ඇත. ශක්‍යතා අධ්‍යයනයන් සහ සැලසුම්වලට වඩා දේශපාලන න්‍යාය පත්‍ර මත ගුවන් තොටුපළවල් සහ වරායවල් ගොඩනඟා ඇති අතර අපට සැබෑ, කල්පවත්නා සංවර්ධනයක් අවශ්‍ය නම්, අපි කටයුතු කරන ආකාරය වෙනස් කළ යුතුයි, ”සජීව පවසයි.

සජීව චාමිකර

සබැඳි

Leave a Reply

Your email address will not be published.