රුසියාව න්‍යෂ්ටික හමුදා ඒකක සීරුවෙන් තැබීමට නියෝග නිකුත් කරන අතර ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයට අණතුරු හඟවයි

න්‍යෂ්ටික ආරක්ෂක හමුදා ‘විශේෂ සටන් රාජකාරියකට’ පත් කරන ලෙස පුටින් ආරක්ෂක ඇමතිවරයාට සහ හමුදා ප්‍රධානියාට අද නියෝග කර ඇත. මේ අනුව, වර්ධනය වන ජාත්‍යන්තර විරෝධය මධ්‍යයේ රුසියාව න්‍යෂ්ටික ආයුධ යොදා ගැනීමේ අවදානම උත්සන්න වි ඇත. රුසියාවට සහ තමාට එරෙහිව දැඩි මූල්‍ය සම්බාධක පනවන අතරතුර ප්‍රමුඛ නේටෝ බලවතුන් “ආක්‍රමණශීලී ප්‍රකාශ” කර ඇති බව පුටින් ඉරිදා පැවසීය.
අද රාත්‍රියේ රුසියානු රාජ්‍ය රූපවාහිනීයේ වැඩ සටහන් ඉදිරිපත් කරන්නා වූ, දිමිත්‍රි කිසෙලියොව් විසින් “රුසියාව එහි නොමැති නම් අපට ලෝකයක් අවශ්‍ය වන්නේ ඇයි?” යනුවෙන් පුටින් ගේ නියෝගය⁣ට පක්ෂපාතිත්වය දක්වමින් කියා සිටියේය.
“සමස්තයක් වශයෙන් අපගේ සබ්මැරීනවලට න්‍යෂ්ටික යුධ හිස් 500 කට අධික ප්‍රමාණයක් දියත් කිරීමට හැකියාව ඇත, එය ආරම්භ කිරීම සඳහා එක්සත් ජනපදය සහ සියලුම නේටෝ රටවල් විනාශ කිරීම සහතික කරයි,” ඔහු ඔහුගේ Vesti Nedeli ප්‍රදර්ශනයේදී පැවසීය.
“එය මූලධර්මය අනුව ‘රුසියාව එහි නොමැති නම් අපට ලෝකයක් අවශ්‍ය වන්නේ ඇයි?’
“රුසියාවේ න්‍යෂ්ටික අවි ද සපයනු ලබන්නේ ලෝකයේ වේගවත්ම උපාය මාර්ගික බෝම්බ හෙලන යානා විසිනි,” ඔහු පැවසීය, “අපි අපේ උපාය මාර්ගික රොකට් බලකායන් ගැන කතා නොකරමු”.
“සමස්තයක් වශයෙන්, රුසියාවේ න්‍යෂ්ටික හැකියාව ලෝකයේ බලවත්ම වේ,” ඔහු පැවසීය.
“දැන් රුසියාවේ සමස්ත න්‍යෂ්ටික ත්‍රිත්වයම විශේෂ සීරුවෙන් තබා ඇත. පුටින් ඔවුන්ට අනතුරු ඇඟවීය. රුසියාව බිය ගැන්වීමට උත්සාහ නොකරන්න.”
එම නිවේදකයා තව දුරටත් කලේය.
ඒ අතර රුසියානු අභ්‍යවකාශ ඒජන්සියේ අධ්‍යක්ෂ Dmitry Rogozin ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානය පෘථිවිය මත වැටීමට සළස්වන බවටද අද ඉඟි පළකලේය.
“ඔබට විනාශ කිරීමට අවශ්‍යද? ISS මත අපගේ සහයෝගීතාව? ඔබ අප සමඟ සහයෝගීතාවය අවහිර කළහොත්, පාලනය කළ නොහැකි ඩිඕර්බිට් එකකින් සහ එක්සත් ජනපදයට හෝ යුරෝපයට වැටීමෙන් අයිඑස්එස් බේරා ගන්නේ කවුද? … ISS රුසියාවට ඉහළින් පියාසර නොකරයි, එබැවින් අවදානම් සියල්ල ඔබ සතුය” , යනුවෙන් ඔහු සඳහන් කලේය.
Rogozin ගේ ඇමරිකානු සහකරු, NASA පරිපාලක Bill Nelson සෘජුව ප්‍රතිචාර දක්වා නැත. ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ නිල වෙබ් අඩවියේ සඳහන් වන්නේ “ජාත්‍යන්තර අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ දැනට පවතින ආරක්ෂිත මෙහෙයුම් සඳහා රුසියානු අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය වන Roscosmos ඇතුළුව – NASA අපගේ සියලුම ජාත්‍යන්තර හවුල්කරුවන් සමඟ දිගටම කටයුතු කරයි” යනුවෙන් දැක්වෙන නිවේදනයයි.
එහෙත් Rogozin ටුවිටර් පණුවිඩයට ක්ෂණික ප්‍රතිචාර දැක්වූ ටෙස්ලා සහ ස්පේස්එක්ස් හි ප්‍රකෝටිපති ප්‍රධාන විධායක නිලධාරියා එලොන් මස්ක් ඔහුගේම සමාගමේ ලාංඡනය ට්වීට් කළේය.
ව්‍යාකූල වූ ට්විටර් පරිශීලකයෙකුට අමතර පැහැදිලි කිරීමක් අවශ්‍ය විය, හරියට මස්ක් යෝජනා කරන දේ ඔවුන්ට විශ්වාස කළ නොහැකි විය.
“‘මම හිතන්නේ Elon මෙය ඉහත සඳහන් කරයි… එබැවින් Elon පිළිතුරු දුන්නේය: SpaceX,” පරිශීලකයා එම ත්‍රෙඩ් එකේම අදහස් දැක්වීය. අවසානයේ Elon විසින් “ඔව්” යනුවෙන් කෙටි පිළිතුරක් ලබා දෙයි.
මුලින්ම බැලූ බැල්මට පෙනෙන පරිදි, ප්‍රකාශය ඉතා පැහැදිලිව පෙනේ. විශේෂයෙන්ම රුසියාව ISS මෙහෙයුම් පද්ධතිය ක්‍රියාත්මක කරන ජාතියක් වන අතර එහිම ගගනගාමීන් දෙදෙනෙකු සිටින බැවිනි. (තවද, අභ්‍යවකාශ මධ්‍යස්ථානයේ කක්ෂීය මාර්ගය බොහෝ දුරට රුසියාවෙන් පිටත වැටී ඇතත්, එහි දකුණු මායිමේ කුඩා කොටසක් හරහා ගමන් කරයි.)

– අනුරුද්ධ ලොකුහපුආරච්චි

Leave a Reply

Your email address will not be published.