ඉන්දියාව සිය ප්‍රතිපත්ති වෙනස් කරයි

වසර 16 ක් තිස්සේ ඉන්දියාව ස්වකිය ව්‍යවසනයන් හමුවේ අනෙකාගේ උදවු ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ. එය ඇරඹියේ 2004 දෙසැම්බරයේ ඇති වූ සුනාමියෙන් ඉක්බිතිව එවකට අගමැති මන්මෝහන් සිං “අපට තනිවම මෙම තත්වයට මුහුණ දිය හැකි බව අපට හැඟෙන අතර අවශ්‍ය නම් අපි ඔවුන්ගේ සහාය ලබා ගන්නෙමු” යැයි ප්‍රසිද්ධියේ කියා සිීටිමෙන් පසුවය.
ඉන් පසුව බලයට පත් සියලුම පාලකයන් ගමන් කල මාවත එය විය. 2013 දී උත්තරාකන්ඩ් ගංවතුර, 2005 කාශ්මීර භූමිකම්පාව සහ 2014 දී කාශ්මීර ගංවතුර යන සියලු අර්බුද හමුවේ ඉන්දියාව විදේශ ආධාර ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ. 2018 අගෝස්තු තරම් මෑතදී, කේරළ ගංවතුරේදී එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය ගංවතුර සහන ලෙස රුපියල් කෝටි 700 ක් ලබා දී ඇති බව ප්‍රාන්ත රජය පැවසූ විට, මධ්‍යම රජය එය ගෘහස්ත ඉල්ලීමක් ලෙප සලකා ආධාරය ප්‍රතික්ෂේප කර ඇති අතර මෙම ස්ථාවරය කේන්ද්‍රය සහ ප්‍රාන්ත රජය අතර විශාල ගැටුමකට පවා තුඩු දුනි.
එහෙත් මේ විශිෂ්ට ජාතිය Covid 19 හමුවේ තම ජනතාව මහමග දහස් ගණනින් මිය යන විට අන්ත අසරණ විය. වසර 16 ක් තුල සිය ප්‍රතිපත්තියේ විශාල වෙනසක් සනිටුහන් කරමින්, ඉන්දියාව මේ වන විට විදේශීය රටවලින් තෑගි, පරිත්‍යාග සහ ආධාර භාර ගැනීම ආරම්භ කර ඇති අතර, කෝවිඩ් සිද්ධීන් ඉහළ යාම මධ්‍යයේ රට විශාල ඔක්සිජන්, ඖෂධ සහ ආශ්‍රිත උපකරණ හිඟයකට මුහුණ දී තිබේ. මෙම මාරුව ප්‍රවේශයේ තවත් වෙනස්කම් දෙකක් සිදුවී ඇත. චීනයෙන් ඔක්සිජන් ආශ්‍රිත උපකරණ සහ ජීවිතාරක්ෂක ඖෂධ ලබා ගැනීමේදී ඉන්දියාවට දැන් “සංකල්පීය ගැටලුවක්” නොමැති බව ආරංචි මාර්ග සඳහන් කරයි. පාකිස්තානය සම්බන්ධයෙන් නවදිල්ලිය ආධාර භාර ගන්නේද යන්න පිළිබඳව තවමත් අවධානය යොමු කර නැත. මීට අමතරව, මෙම ජීවිතාරක්ෂක උපකරණ සහ ඖෂධ විදේශීය ආයතනවලින් ලබා ගැනීමට ප්‍රාන්ත රජයන්ට ද නිදහස ඇති අතර මධ්‍යම රජය ඒ සඳහා පැමිණෙන්නේ නැත.
මේ වන විට රටවල් 20 කට වැඩි සංඛ්‍යාවක් ඉන්දියාවට – අසල්වැසියන්ගේ සිට ප්‍රධාන බලවතුන් දක්වා උදව් කිරීමට ඉදිරිපත් වී ඇත. භූතානය ඔක්සිජන් සපයන අතර එක්සත් ජනපදය ලබන මාසයේ ඇස්ට්‍රාසෙනෙකා එන්නත් බෙදා ගැනීමට ඉඩ තිබේ. ඉන්දියාවේ චීන තානාපති සන් වීඩොං විසින් ඔක්සිජන් සාන්ද්‍රක 25,000 ක් ඉන්දියාවට ලබා දෙන බව තහවුරු කළේය. “චීන වෛද්‍ය සැපයුම්කරුවන් ඉන්දියාවේ නියෝග මත අතිකාල වැඩ කරති. මෑත දිනවල ඔක්සිජන් සාන්ද්‍රක සඳහා අවම වශයෙන් ඇණවුම් 25,000 ක් වත්. භාණ්ඩ ප්‍රවාහන ගුවන් යානා වෛද්‍ය සැපයුම් සඳහා සැලසුම් කර ඇත. චීන සිරිත් විරිත් අදාළ ක්‍රියාවලීන් සඳහා පහසුකම් සපයනු ඇත, ”තානාපතිවරයා ට්වීට් කළේය.
සහාය වන රටවල් අතර එක්සත් ජනපදය, එක්සත් රාජධානිය, ප්‍රංශය, ජර්මනිය, රුසියාව, අයර්ලන්තය, බෙල්ජියම, රුමේනියාව, ලක්සම්බර්ග්, පෘතුගාලය, ස්වීඩනය, ඕස්ට්‍රේලියාව, භූතානය, සිංගප්පූරුව, සෞදි අරාබිය, හොංකොං, තායිලන්තය, ෆින්ලන්තය, ස්විට්සර්ලන්තය, නෝර්වේ , ඉතාලිය සහ එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යය ඉදිරියෙන්ම සිටී.
පසුගිය වසරේදී ඉන්දියාව විසින් අලුතින් පිහිටුවන ලද PM-CARES අරමුදලට “ජාතිකත්වයන් නොසලකා” විදේශයන්ගෙන් ලැබෙන දායක මුදල් භාර ගැනීමට තීරණය කළ විට මෙම මාරුව පිළිබඳ ඇඟවීමක් විය.
ඉන්දියාව විසින් තම රටවලට එවන ලද හදිසි වෛද්‍ය සැපයුම් හයිඩ්‍රොක්සික්ලෝරෝක්වීන් සිට එන්නත් දක්වා විදේශ රජයන් මෙි කරනු ලබන්නේ ඉන්දියාවට ප්‍රති උපකාරය. ත්‍යාග සහ පරිත්‍යාගය. ඉන්දියාව රටවල් 80 කට වැඩි ගණනකට එන්නත් කෝටි 6.5 ක් පමණ යවා තිබේ.
-උපාලි ජයසිංහ

සබැඳි

Leave a Reply

Your email address will not be published.